Naim NAP250 donator de schema

Post Reply
viobio

Naim NAP250 donator de schema

Unread post by viobio » Thu Jun 02, 2016 10:54 am

Pe un alt forum am fost zgindarit de citiva audiofili,melomani,ascultatori de muzica,sa facem citeva ampuri dupa schema celor de la Naim,este vorba de ampul NAP250.
Schema este antica si de demult,prin anii 90 am fscut ampuri "fara numar " dupa aceasta schema,cu tot felul de tranzistori,inclusiv cu 2N3055 ca finali ( cu tensiune de alimentare mai redusa).
Ampurile pentru doritori vor fi construite dupa schema care se gaseste pe net,ce poastez aici ,ca schema,va fi un unicat pentru mine,un pic diferit de schema "internauta"
Cu ce este diferita:
folosirea unui tranzistor dublu in etajul diferential ,este vorba de BC846
finali Thermal Track NJL3281D/NJL1302D
circuitul de bias realizat cu diodele care sunt in capsulele tranzistorilor finali
etaj de iesire complementar
dupa cum se observa dupa schema,voi folosi si alti tranzistori fata de schema originala.
eu am o problema cu limitatoarele ,sunt desenate cu rosu pe schema,ma mai gindesc daca le pun in montaj sau nu.
ampul va fi dotat si cu protectie incinte
o sa testez care sound este mai bun ,cel cu alimentare simpla (punte ,condensatori) sau cu sursa stabilizata.
Acum sa vedem ce va iesi la final
http://www.acoustica.org.uk/t/naim/power_amps.html aici este schema originala,varianta DR este cu alimentare stabilizata,prin anii 90 am reparat citeva ampuri originale,la doua din ele au fost scoase sursele stabilizate,la cererea proprietarilor,au preferat soundul fara alimentare stabilizata.
Attachments
IMG_20160602_102416.jpg

Post Reply