USB - DAC cu PCM2704

Iulian

Re: USB - DAC cu PCM2704

Unread post by Iulian » Tue Apr 18, 2017 12:02 pm

Petru

Unread post by Petru » Tue Apr 18, 2017 12:16 pm

Personal, am rezolvat problema temporar: pt spartfonu' meu cu android din cretacic, 2.3.6, am gasit un AIMP care, uimitor, citeste flac-urile :lol:
Ca bietu' tilifon nu le citea din nascare...

DanMinciu

Unread post by DanMinciu » Wed Apr 19, 2017 4:45 pm

Doamneee...ce carcotasi!... I-am facut varza omului subiectul...asa ca vreau sa-mi spal pacatele:

O explicatie scurta....
placa de sunet din calculator functioneaza precum acest DAC. Adica preia un stream(flux de date) de pe bus-ul PCI intern, il decodeaza si-l scoate pe iesirile audio. Pana aici nimic nou. Acolo la iesire exista un amplificator(=buffer) care se alimenteaza din sursele calculatorului. hopa!
Incep sa comentez:
1. filtrajul este defectuos. A fost conceput pentru a nu avea erori la nivel digital. Adica nu exista riplu mai mare de 3V.Ala-i pragul de separare 0/1 logic.
2. chiar daca pe placa de sunet interna se face stabilizare/filtrare suplimentara, accept ca din sursa nu mai vine zgomot, raman cabluri, trasee neecranate prin care se plimba semnale mici, 0.1V audio, pe trasee destulde lungi pentru a capta tot felul de zgomote din interiorul carcasei PC/Lap
3. procesorul...pai asta-i un consumator mare de energie...5v/20A...aici parazitii sunt la ei acasa.
4. memoria...semnale tranzitorii, nimic filtrabil, cu un spectru de frecvente extrem de larg.
5. sa nu uitam HDD, DVD, aplicatii diverse care unele produc paraziti, altele modifica viteza de raspuns a decodorului...
6. cam atat...

Cred ca sunt motive suficiente pentru a avea o placa de sunet (aka DAC) externa, cu o alimentare bine filtrata, stabilizata si alte ...ata, care sa fie conform normelor Hi-Fi...
Acuma daca mai am si un amplif de iesire/linie cu tub acolo, si poate si un VU-metru cu ace...chiar e o bijuterie....
Si fiindca veni vorba, daca mai e valabila oferta, eu m-as baga la o chestie d-asta...

Petru

Unread post by Petru » Wed Apr 19, 2017 5:42 pm

Nenea Dan...uite-l colea, gata facut si miniatura...ce rost are sa ne caznim cu lipit smsd-uri, alea alea...e acelasi chip, PCM2704...daca va hotarati, facem un group buy, transportul e moca: https://www.aliexpress.com/item/5V-USB- ... a527&tpp=1

Sau altul nitel mai scump, dar arata si mai bine: https://www.aliexpress.com/item/Mini-PC ... 48f2e069bf

Asta ar merge bagat in ceva rasina epoxidica transparenta, cum era ampliful ala de casti CMOY...
Attachments
FD1FI1ZH27LRHYU.MEDIUM.jpg

adicontakt

Unread post by adicontakt » Wed Apr 19, 2017 6:14 pm

pcm ul de pe ali nu e produs de texas ,asa ca sa nu fiti mirati ca o sa se auda ca din caldare

Iulian

Unread post by Iulian » Wed Apr 19, 2017 6:22 pm

Zi-le tu,ca daca le spun eu, zic ca am ceva cu ei.
Eu mi-am sters toata muzica de pe hard pen' ca-i de foarte proasta calitate, comprimarea.
Ori imi descarc fiecare CD in hard,ori le ascult cand am chef,punandu-le in player. In mare parte,ce culegi de colo si dincolo,n-au o calitate adecvata,iar odata ce faci diferenta,cam strambi din nas.
In rest,radio din auto si ce mai e p'acolo.

Petru

Unread post by Petru » Wed Apr 19, 2017 6:36 pm

Asta cam asa-i, dacul ala nu e Texas Instruments....dar, cum suntem saraci, ne hranim cu iluzia ca ar putea suna decent si-un pcm2704 din Orezania...

DanMinciu

Unread post by DanMinciu » Wed Apr 19, 2017 6:46 pm

Offtopic: al meu Raresș a reușit să lipească cipul video la un hp i7... Cu un fon de la lidl și o șurubelniță ca să-l apese...la 230 grd.

Iulian

Unread post by Iulian » Wed Apr 19, 2017 6:53 pm

Daca nu se pricepe,a reusit cu brio. :)
Daca imi cereai sa fac asta,incepeam cu incantatii,figuri de stil, invocam sfantul flux si preacuvioasa statie de lipit cu aere calde.

Petru

Unread post by Petru » Wed Apr 19, 2017 6:55 pm

La lipit smd m-as baga si eu...am un letcon de 15W cu varf ascutit si-o lupa...candva, am lipit si dezlipit si eu smd-uri...

Petru

Unread post by Petru » Thu Apr 20, 2017 8:51 am

Pana la urma, cum hotaram? C-as fi si eu interesat de-un pui de DAC usb....

DanMinciu

Unread post by DanMinciu » Thu Apr 20, 2017 9:18 am

Eu as merge pe ce-a facut adicontakt...cu observatia ca as face alimentarea partii de decodor din sursa proprie...pe usb as lasa doar un consum infim cat sa-l vada PC-ul...

Petru

Unread post by Petru » Thu Apr 20, 2017 9:31 am

adicontakt wrote:pcm ul de pe ali nu e produs de texas ,asa ca sa nu fiti mirati ca o sa se auda ca din caldare
Daca ma uit bine pe linkul pus de tine si anume asta: http://www.pavouk.org/hw/usbdacpcm2704/ ... schematics, observ ca pcm-ul ala e tot made in ciaina de firma BB si care este fix acelasi dac din linkul pus de mine de la chinezi, ala gata facut cu 4 dolari: https://www.aliexpress.com/item/5V-USB- ... 6b144a9aee
acuma...ce sa mai cred...

DanMinciu

Unread post by DanMinciu » Thu Apr 20, 2017 9:58 am

adi zicea ca cipurile pe care le are, sunt TexaInstruments... ce ai vazut in link, este ce a avut cel care a facut montajul acolo(pavouk)... de aia e bine sa-l facem noi, ca-ti cumperi ce vrei, de unde vrei...probabil ca doar cipul TI va costa cat montajul cu orez...

Mai sunt si altii care-l fac...sau au variante de DAC:
http://www.myexposition.com/diy/usbdac/overview.html

Petru

Unread post by Petru » Thu Apr 20, 2017 11:15 am

Da...in varianta TI, pcm-ul e intre 35 si 40 lei...de doua ori mai mult decat toata jucaria de la chinezi.
Eu cred ca am sa-mi comand dac-ul de la chinezi...pentru 18 lei...apoi va zic cum se aude. Si daca vreunul din voi isi face dacul cu chip de la TI, ar fi fain de comparat ca auditie...

Iulian

Unread post by Iulian » Thu Apr 20, 2017 11:47 am

Citiți cu atenție ce zice pavaouk ăla,nu vă imbulziti aiurea.

Post Reply