Formule necesare in practica DIY.

Post Reply
Iulian

Formule necesare in practica DIY.

Unread post by Iulian » Tue Apr 24, 2018 5:24 pm

Nu de putine ori , mai ales la inceput ,dar si dupa cateva experiente practice, ne dam seama ca nu stapanim destul de bine orientarea intr-o schema de principiu,sa zicem, unde am avea doar cateva valori de baza si data-sheetul finalelor si prefinalelor,si ,de ce nu,pentru a putea face anumite modificari dupa anumite considerente personale ,aplicand aceste formule.
Dese ori ne intrebam ce tensiune avem in cutare punct, cum dimensionam corect puterea unui rezistor ,samd. Cu astea ar fi simplu, aplicand Legea lui Ohm, dar nici aici lucrurile nu sunt atat de simple pe cum par.
Pe langa cele enumerate mai sus,odata ce devenim mai ''pretentiosi'' sau doar curiosi :D apar situatii de stabilire corecta a unei impedante in functie de ''n'' factori, determinarea corecta a unei frecvente, prin alegerea valorilor corecte RC,etc.
Am sa las acest topic ''sus'' la vedere, ca o icoana, si am sa va rog pe fiecare sa postati.
Se pot prezenta si scheme de principiu pentru diversele topologii, SE,PP,etc... de fapt este indicat,astfel ar mai usor de inteles partea teoretica.
Va multumesc anticipat.

victordascalescu54

Re: Formule necesare in practica DIY.

Unread post by victordascalescu54 » Wed Apr 25, 2018 4:18 pm

Ceva frumos si util.
Sa ia fiecare ce are nevoie !
http://www.mh-audio.nl/spk_calc.asp

Maxid

Unread post by Maxid » Thu Apr 26, 2018 8:37 am

dB volt watt
http://www.sengpielaudio.com/calculator-db-volt.htm

Bias calculator
https://robrobinette.com/Tube_Bias_Calculator.htm

** cu atâtea calculatoare....nu prea mai folosim formule. Adevărul e ca am devenit comozi (cel puțin eu :) )

Iulian

Unread post by Iulian » Thu Apr 26, 2018 10:05 am

Chestia e că dacă alea n-or mai fi accesibile,devenim la fel de proști. Ce e scris, rămâne, eventual inscripționăm pereții locuințelor.

victordascalescu54

Unread post by victordascalescu54 » Thu Apr 26, 2018 11:49 am

Brico wrote:
Thu Apr 26, 2018 10:05 am
Chestia e că dacă alea n-or mai fi accesibile,devenim la fel de proști. Ce e scris, rămâne, eventual inscripționăm pereții locuințelor.
Corect, eu am inceput sa mi le salvez pe ici pe colo pe ude se poate...

victordascalescu54

Unread post by victordascalescu54 » Mon May 28, 2018 11:09 pm

For those interested, I created a spreadsheet for calculating the voltage amplification (gain [dB]) and output impedance (kohm) for various tubes. Input parameters are µ (voltage gain of tube), gm (transconductance), Rk (cathode resistors, lower tube Rk NOT bypassed!), and Rl (load resistance).
Acesta este un coleg pasionat de SRPP de pe un alt forum, care a creat un model de lucru interesant si ....perfectibil
SRPP.xls
(61.5 KiB) Downloaded 29 times

victordascalescu54

Unread post by victordascalescu54 » Sat Jun 02, 2018 6:44 pm

Am mai gasit ceva interesant cand vine vorba de PSU si bleede-re

Iulian

Unread post by Iulian » Sun Jan 27, 2019 8:00 pm

Un mic soft util.
Attachments
assist.rar