CONDENSATORI DE CUPLAJ

Post Reply
victordascalescu54

CONDENSATORI DE CUPLAJ

Unread post by victordascalescu54 » Tue Sep 27, 2016 1:54 pm

M-ar putea ajuta cineva cu o metoda "simpla" de a determina inceputul si sfarsitul unui condensator MKP cu folie bobinata, folosit de obicei in cuplajele etajelor de preamplificare. Inceputul ar trebui sa fie capatul exterior al foliei si teoretic ar trebui sa fie intrarea dinspre impedanta cea mai mica sau dinspre masa....

DanMinciu

Re: CONDENSATORI DE CUPLAJ

Unread post by DanMinciu » Tue Sep 27, 2016 2:37 pm

Se poate masura cu un (mili) voltmetru de c.a. radiatia de pe folia exterioara:
Daca un pin se leaga la masa, celalalt la o tensiune oarecare c.a. cu un voltmetru electronic legat cu un fir la masa, apropiind celalalt fir de izolatia exterioara a cond. veti obtine o indicatie oarecare cauzata de capacitatea dintre folia exterioara si firul aparatului de masura. Asta daca folia exterioara este legata la firul cald (adica NU la masa). Invers, daca folia exterioara este legata la masa, nu ar trebui sa sesizati ceva. Sau in orice caz mult mai putin.
Acum ar trebui aleasa o frecventa care sa fie sesizabila usor pe instrument. Parerea mea este ca se poate observa si la 50Hz...

victordascalescu54

Unread post by victordascalescu54 » Tue Sep 27, 2016 2:47 pm

Poate ca un osciloscop ar putea fi mai util ?....parca am vazut pe undeva un articol.

DanMinciu

Unread post by DanMinciu » Tue Sep 27, 2016 3:02 pm

Cred ca da, ideea este sa aibe impedanta de intrare suficient de mare astfel incat capacitatea ce se creaza intre folia ext. si sonda sa permita masurarea a "ceva" nu conteaza cat, care sa fie diferit de situatia inversa. Adica sa puteti discerne cand folia exterioara este legata la masa si cand la semnal. Nu ne intereseaza valori...doar pozitia...

flomar60

Unread post by flomar60 » Tue Sep 27, 2016 3:57 pm

Ok!...si utilitatea acestui demers?....ati constatat/vazut/auzit/citit ca modul de montare al acestor condensatori conteaza?....se modifica sunetul/impedantele circuitului functie de "polaritatea" acestui condensator?....intreb deoarece sunt curios, personal nu am constatat o modificare perceptibila a sunetului functie de modul de montare in circuit al unui astfel de condensator...multumesc pentru un eventual raspuns!

victordascalescu54

Unread post by victordascalescu54 » Tue Sep 27, 2016 4:16 pm

Da, s-a batut mult moneda pe acest subiect pentru audiofili. Exista articole si dezbateri interesante. Eu privesc si dpdv teoretic problema si cred ca are noima. Este parerea mea. Nu intru in detalii de auditie, sa nu dam nastere la alte discutii plictisitoare.
Da raspuns categoric, face diferenta.
http://www.head-fi.org/t/284863/orgy-of ... cap-thread

DanMinciu

Unread post by DanMinciu » Tue Sep 27, 2016 4:45 pm

De obicei se conecteaza folia exterioara catre masa(sau catre circuitul cu impedanta mica), pentru a ecrana cealalta folie, care se afla intr-un circuit de impedanta mare, unde este susceptibil sa capteze mai usor influente capacitiv. Tehnic, cred ca doar atat.
De altfel, acest lucru se poate combate ecranand tot condensatorul cu o folie de aluminiu legata la masa montajului.

victordascalescu54

Unread post by victordascalescu54 » Tue Sep 27, 2016 4:51 pm

musikap.jpg
musikap.jpg (7.42 KiB) Viewed 335 times
hovland.jpg
hovland.jpg (13.11 KiB) Viewed 335 times
capacitor_30.jpg
capacitor_30.jpg (9.69 KiB) Viewed 335 times

DanMinciu

Unread post by DanMinciu » Tue Sep 27, 2016 5:50 pm

http://www.justradios.com/auriINSTALL.html
1) In all coupling applications the input to the Auricap should be the black lead and
connected to the signal source or circuit output with the red lead continuing on to the
next circuit input.

2) In all power supply decoupling applications the outside foil or black lead should
be connected to ground and the red lead connected to the voltage to be decoupled.
This is true for decoupling either voltage polarities.

3) In loudspeaker crossover applications, if the Auricap is in series, like feeding a
tweeter, the black lead connects to the input binding post and the red lead connects to
the tweeter. Where the Auricap is in parallel, as typically used for woofers, the black
lead connects to the speaker connection that connects to the input binding post and the
red lead connects to the other speaker terminal. Follow these same rules for midrange
connections where you will have a combination of both.
The idea is to always have the outside foil connected to the lower impedance to
provide outside foil shielding to noise. Circuit outputs are always lower impedance
than inputs and should be connected to the outside foil.
Auricap-R (R version) caps have one lead longer than the other. The long lead is the
inside foil and to be treated the same as the red lead on the standard axial Auricaps.
It follows that the shorter lead is the outside foil and functionally the same as the black lead.

DanMinciu

Unread post by DanMinciu » Tue Sep 27, 2016 5:51 pm

cred ca puteti folosi codificarea de pe acele auricap, daca nu s-a umblat la culori...

victordascalescu54

Unread post by victordascalescu54 » Tue Sep 27, 2016 6:52 pm

Din pacate alti conzi de calitate (mundorf, jensen, etc) nu au nimic care sa distinga in/out asa ca va trebui sa aplic metoda propusa de dvs.
Multumesc mult.

vivian

Unread post by vivian » Tue Sep 27, 2016 9:46 pm

Vin si eu cu o exemplificare. Coincidenta cu acest subiect este ca lucrez acolo unde se fabrica c-uri nepolarizate (MKP. folie de polipropilena aluminizata)
Bobinarea armaturilor se face suprapusa si decalata stinga-dreapta pentru a se forma prin pulverizare cu zinc sub forma de plasma armatura efectiva unde se cositoresc terminalele. Asa ca nu putem spune ca are un sfirsit si un inceput.
Pentru cine vrea sa "disece" si sa faca experimente , pot pune la dispozitie elementi din stadiile primare de fabricatie.
Daca sunt doritori, pentru exemplificari as putea maine sa pun cateva poze.

DanMinciu

Unread post by DanMinciu » Tue Sep 27, 2016 10:36 pm

Da, se fac așa pentru că altfel, dacă s-ar scoate doar din interior sau de pe exterior contactul, am avea două inductanțe(una pentru fiecare armătură) înseriate cu capacitatea respectivă. Dintotdeauna s-au făcut așa condensatorii înfășurați. Înainte vreme, când nu se putea depune în vid, se lăsau armăturile înafara dielectricului, se turteau spre mijlocul cilindrului așa încât să se scurtcircuiteze între ele spirele formate de armătură, una într-o bază a cilindrului, iar cealaltă în cealaltă bază...apoi se puneau 2 discuri metalice de care se cositoreau picioarele(firele). Așa sunt făcuți și cei de la IPRS, așa sunt și cei paper-oil din vremurile apuse ale lămpilor (vezi Rubin, Stassfurt, Electronica...)
Problema este că rămâne o armătură deasupra, care poate crea o capacitate(mică e adevârat) împreună cu eventualele terminale ale componentelor dimprejur. De aceea armătura care este deasupra, se leagă la masă dacă suntem în circuit de filtraj sau la etajul cu impedanța cea mai mică, dacă este folosit ca și condensator de cuplaj.
Într-adevăr, ar fi instructive aceste poze(exemplificări)...Mulțumim frumos.

victordascalescu54

Unread post by victordascalescu54 » Wed Sep 28, 2016 9:43 am

Multumim Vivian, asteptam poze.

Catalin

Unread post by Catalin » Wed Sep 28, 2016 9:59 am

Eu asa ceva folosesc , condensatori rusesti care sunt foarte buni .
Poze :
PS. ce vedeti in cutie sunt componentele pentru amplificatorul cu G807 PPP .
Attachments
IMG_20160928_095456.jpg
IMG_20160928_095423.jpg
IMG_20160928_095324.jpg

victordascalescu54

Unread post by victordascalescu54 » Wed Sep 28, 2016 11:34 am

Da ft-urile sunt cu teflon, au referinte ff bune chiar si pe forumuri unde se discuta de V-cap care costa 250$ fata de 3-4 cat e asta. Ceilalti cu ulei nu sunt prea grozavi in lantul audio, dar pot fi utilizati in paralel pe electroliticii din PS.

blue

Unread post by blue » Thu Sep 29, 2016 1:31 pm

Cu un milivoltmetru de c.a. avind impendanta de intrare cit mai mare si cu un generator obisnuit pe 600 ohm iesirea , condensatorul inseriat intre ele poate arata diferenta prin inversarea acestei inserieri eventual se poate incerca la diferite frecvente si amplitudini dar cred ca va fi destul de greu de observat vreo modificare...

DanMinciu

Unread post by DanMinciu » Thu Sep 29, 2016 3:56 pm

condensatorul legat intre bornele generatorului, eventual cu o rezistenta de limitare, milivolmetrul pus ca "receptor", un fir de masura legat la masa, celalalt pe post de "antena" foarte aproapede condensator sau substituit cu o folie care infasoara condensatorul...in asa fel incat sa cream o capacitate cat mai mare intre folia exterioara si firul "cald" al milivoltmetrului, pentru a putea sesiza cuplajul... asta a fost ideea mea. Frecventa cu cat este mai mare, cu atat impedanta condensatorului creat intre sonda mV-metrului si folia condensatorului devine mai mica...etc.

vivian

Unread post by vivian » Thu Sep 29, 2016 10:04 pm

Am ramas dator cu cateva poze
Sa incepem cu inceputul: materia prima, folia de polopropilena aluminizata (filmul) ce poate avea grosimi intre 3,8 si 11,8 micron si latimea(ce va da lungimea elementului) intre 35 si 100 milimetri pus(bobinat) pe roe de 300 milimetri diametru.

In urmatoarea poza puteti vedea una din armaturi (2 role deoarece se bobineaza 2 elementi in acelasi timp)pe masina de bobinat.
Am sa postez in ordine cronologica .
Attachments
IMG_20160928_083946.jpg
IMG_20160928_083946.jpg (76.57 KiB) Viewed 214 times
IMG_20160928_080331.jpg
IMG_20160928_080331.jpg (45.51 KiB) Viewed 214 times
IMG_20160928_080250.jpg
IMG_20160928_080250.jpg (107.15 KiB) Viewed 214 times
IMG_20160928_080244_1.jpg
IMG_20160928_080244_1.jpg (103.57 KiB) Viewed 214 times
IMG_20160928_080243.jpg
IMG_20160928_080243.jpg (96.3 KiB) Viewed 214 times