Calcul transconductanta (gm)

Post Reply
victordascalescu54

Calcul transconductanta (gm)

Unread post by victordascalescu54 » Thu Feb 01, 2018 9:18 am

Mi-am facut un banc de probe la sugestia d-lui Lazaroiu pentru imperechere dinamica a tuburilor 6c33c. Totusi as vrea sa le masor si static, mai precis as vrea sa determin panta mA/V (transconductanta). In acest sens pe banc am posibilitatea sa le alimentez pe rand dintr-o sursa destul de stabila de +150V iar negativarea este variabila de la -35 la -70 V
Ce parametri ar trebui sa urmaresc si cum sa fac calculul pentru a determina panta la tuburile pe care vreau sa le imperechez ?
Multumesc anticipat.

LMOlimpiu

Re: Calcul transconductanta (gm)

Unread post by LMOlimpiu » Thu Feb 01, 2018 2:47 pm

Panta/transconductanta S=mA/V. Deci va alegeti un PSF pentru tubul dorit cu 25%...30% sub Pda(max),deci: O tensiune pe anod Ua,o tensiune pe G1,-Ug1 pentru care trebuie sa corespunda pe axa curentilor (oy) un curent anodic oarecare.Apoi variati tensiune Ug1 (-Ug1) cu 1V mai mare sau mai mica in jurul acestui PSF si vedeti cu cat a crescut (sau a scazut) curentul anodic Ia. Daca variatia tensiunii pe G1 a fost spre mai negativa,atunci Ia va scadea,daca a fost spre mai pozitiv Ia va creste.Aceste valori citite puse in formula va va rezulta S (panta,transconductanta).
S=DIa/DUg1
Attachments
TRANSCONDUCTANTA.png
TRANSCONDUCTANTA.png (251.1 KiB) Viewed 207 times

victordascalescu54

Unread post by victordascalescu54 » Thu Feb 01, 2018 8:31 pm

Multumesc mult,
Asa am si facut si am obtinut cum era de asteptat valori destul de variate adica incepind de la 6 pina la maxim 11 mA/V Ceea ce e ciudat, faptul ca panta data in fisa tubului este de 40 mA/V. M-am uitat si pe graficele oficiale si nu regasesc o astfel de valoare indiferent de curba pe care m-as situa.....in cel mai bun caz ar fi 20 ma/V pe la Ia=500-550 mA.
In alta ordine de idei, va intreb daca as putea folosi panta reala gasita ca si criteriu de imperechere? Bancul de imperechere dinamica este gata, dar mi-a fost putin teama ca tensiunea data de trafo-sonerie e cam mare, banuiesc ca nu e incarcat cat trebuie si la 2W au pus cam mare tensiunea de mers in gol.

valderama

Unread post by valderama » Thu Feb 01, 2018 10:07 pm

găseşti 40mA/V dacă te uiţi/măsori dumneata mai atent (marcat cu verde chiar 41mA/V)

evident dacă măsori cu un singur catod adus la incandescenţă (6c33c) găseşti diferenţa de curent la 1/2...

în img. sunt trei situaţii verde/roşu/albastru cu ambi catozi (6c33c) aduşi la incandescentă

alimentezi şi dumneata ambele filamente 1-2 6-7
11vtp9e.jpg
11vtp9e.jpg (228.76 KiB) Viewed 164 times

victordascalescu54

Unread post by victordascalescu54 » Fri Feb 02, 2018 8:57 am

Am aranjat modelul in jurul PSF-ului la care lucreaza amplificatorul (Ua=150V, Ia=200mA, Ug rezulta -46V)
In aceasta zona centrat pe verticala de 150V, nu am cum sa obtin S>15mA/V (bineinteles cu ambele filamemte alimentate)
In realitate, pe bancul de probe am obtinut la 140V(ca am un trafo mai mic si nu duce) cu Ug=-46V si Ug=-50V panta cea mai proasta 6mA/v si cea mai buna 12mA/V. cele mai multe valori s-au situat in gama 8,7 - 11,2 mA/V
psf.png
psf.png (129.85 KiB) Viewed 150 times

LMOlimpiu

Unread post by LMOlimpiu » Fri Feb 02, 2018 9:42 am

Diferentele fata de foaia de catalog mi se par ca mari.Trebuie sa fiti atent la tensiunea de filament pentru ca o diferenta de doar 1.3V injumatateste valoarea transconductantei (de la 40mS...50mS ajunge la 24mS).

victordascalescu54

Unread post by victordascalescu54 » Fri Feb 02, 2018 10:11 am

LMOlimpiu wrote:
Fri Feb 02, 2018 9:42 am
Diferentele fata de foaia de catalog mi se par ca mari.Trebuie sa fiti atent la tensiunea de filament pentru ca o diferenta de doar 1.3V injumatateste valoarea transconductantei (de la 40mS...50mS ajunge la 24mS).
Da, nu am stiut ca este asa drastica influenta, diseara reiau testele si incerc sa verific toti acesti parametri.
Apropos, aseara mi-am facut curaj si am facut o proba si cu "dinamic tester". o pereche de tuburi care static aveau cam acelasi Ia la Ug=-46V dar S diferite au rezultat diferente notabile (masurat cu osciloscopul) adica A=12Vpp si B=9Vpp iar la o pereche de tuburi cu panta apropiata (8 si 8,7) dar valori diferite ale Ia la Ug=-46V , au rezultat diferente destul de mici, adica A=12Vpp si B=11Vpp . Din pacate m-am mai jucat cu sondele incercand sa vizualizez ce se intampla la mijloc si un tub a sucombat, i-a scazut curentul pina aproape la 0. Asa ca am sistat operatiunile pentru moment.

victordascalescu54

Unread post by victordascalescu54 » Mon Feb 05, 2018 8:22 am

Intrebare suplimentara, care ar putea sa fie curentul pe grila lui 6c33c? Este o valoare importanta?

victordascalescu54

Unread post by victordascalescu54 » Tue Feb 06, 2018 12:37 pm

Aseara am masurat cele 20 6c33c-v din dotare (4 dintre acestea au lucrat in probe circa 200 ore, v4a,v4b,v5a,v5b)
astept ceva comentarii de la cei initiati. Multumesc anticipat.
mas 6c33c-v.pdf
(183.02 KiB) Downloaded 8 times

Post Reply