Reactia negativă - prietena sunetului

victordascalescu54

Re: Reactia negativă - prietena sunetului

Unread post by victordascalescu54 » Tue Mar 20, 2018 12:05 pm

Multumesc mult, sunt sigur ca va fi o discutie foarte interesanta si ca de obicei NONCONFORMISTA. Mai ales ca teoria va fi si imediat aplicata pe modelele fizice existente si functionale.
Ceea ce eu nu reusesc sa inteleg este faptul ca, in situatia data, reactia negativa este culeasa de pe primar iar secundarul se vede cum ar fi in oglinda. Dealtfel am efectuat si unele masuratori/determinari avind ca sarcina direct panoul, a fost ff interesant comportamentul ff liniar in tensiune dar foarte neliniar in curent, respectiv impedanta. Am comparat cu ceea ce declara raposatul P. Walker si am constatat ca graficul impedantei obtinut de mine este asemanator ca forma dar desigur cu alte valori dat fiind sarcina de 32 ohmi.

victordascalescu54

Unread post by victordascalescu54 » Wed Mar 21, 2018 11:08 am

Cam asta am gasit masurand direct la bornele panoului (deci cu sarcina reala) la 2W (8Vrms)/32ohmi sarcina reala:

raspuns in fregventa
in 1,7 5db 1ufw.png
in 1,7 5db 1ufw.png (9.68 KiB) Viewed 377 times
grafic impedanta(calculat fata de curentul pe o rez de 0,2 ohmi inseriata pe iesire)
imp 1,7 32ohm 1ufw.jpg
imp 1,7 32ohm 1ufw.jpg (51.96 KiB) Viewed 377 times
Graficul impedantei la panoul de 8 ohmi publicat de P.W.
imp 1,7 8ohm 1ufw.jpg
imp 1,7 8ohm 1ufw.jpg (63.22 KiB) Viewed 377 times

victordascalescu54

Unread post by victordascalescu54 » Thu Mar 22, 2018 8:38 am

idei, sugestii, critici...?

victordascalescu54

Unread post by victordascalescu54 » Thu Mar 22, 2018 2:42 pm

LMOlimpiu wrote:
Tue Mar 20, 2018 11:16 am
alexppk wrote:
Mon Mar 19, 2018 2:04 pm
LMOlimpiu wrote:
Sun Mar 18, 2018 5:01 pm
\
@victordascalescu: daca analizam mai profund acest amplificator,nu este OTL pentru ca are transformator de iesire adaptor de sarcina in incinte,dar este un OT cu raportul ridicator pentru ca asa cer traductoarele electroacustice,deci in principu este clar un amplificator PP serie cu sarcina inductiva.Daca spre exemplu punem in incinte transformatorul de iesire de la un SE simplu cu EL84 ,spunem ca amplificatorul este un OTL pentru ca nu vedem transformatorul ? .Transformatoarele de iesre/adaptare din incintele dv. sunt niste imensitati iar considerentul pentru care sunt asezate in incinte este ca secundarul genereaza in timpul functionarii HT periculoasa,deci mai greu de "transportat" un semnal audio cu astfel de tensiuni.Pentru ce mi-ati cerut dv. o sa analizez si discutam.
Iata ce spune (spunea) Turner: "I give reasons why an external add on "speaker matching transformer" is the only item
which can be purchased "off the shelf" from small manufacturers, and why these items
will make an OTL amp give less THD/IMD, higher damping factor and excellent
bandwidth and better music"
http://www.turneraudio.com.au/OTL-amps-pros-cons.html

victordascalescu54

Unread post by victordascalescu54 » Wed May 30, 2018 2:38 pm

@victordascalescu: daca analizam mai profund acest amplificator,nu este OTL pentru ca are transformator de iesire adaptor de sarcina in incinte,dar este un OT cu raportul ridicator pentru ca asa cer traductoarele electroacustice,deci in principu este clar un amplificator PP serie cu sarcina inductiva.Daca spre exemplu punem in incinte transformatorul de iesire de la un SE simplu cu EL84 ,spunem ca amplificatorul este un OTL pentru ca nu vedem transformatorul ? .Transformatoarele de iesre/adaptare din incintele dv. sunt niste imensitati iar considerentul pentru care sunt asezate in incinte este ca secundarul genereaza in timpul functionarii HT periculoasa,deci mai greu de "transportat" un semnal audio cu astfel de tensiuni.Pentru ce mi-ati cerut dv. o sa analizez si discutam.
[/quote]
Din nou d-le Lazaroiu help cu simularea (asa cum zicea si Viorel) poate vedem de e bine de e rau...

Post Reply